Faculty and Staff Awards

The SUNY Chancellor awards faculty and professional staff members who have made outstanding contributions to their respective professional fields, campuses, communities, and the public at large.  The Chancellor's Awards for Excellence are honors conferred to acknowledge and provide system-wide recognition for consistently superior professional achievement and to encourage the ongoing pursuit of excellence.  These programs underscore SUNY’s commitment to sustaining intellectual vibrancy, advancing the boundaries of knowledge, providing the highest quality of instruction, and serving the public good.

Chancellor's Award Recipients

Excellence in Teaching

2020-2021
Katelyn Burton Prager, English and Communication Studies

2019-2020
Theanne Schiros, Mathematics and Science
Mario Valero, Modern Languages and Cultures

2015-2016
Teaching: Andrew Weinstein, History of Art;
Takashi Kamiya, Interior Design

2014-2015
Joseph Antee, Fashion Merchandising Management
Matthew Petrunia, English and Communication Studies

2013-2014 
Jean Amato, English and Speech
Jung-Whan deJong, Social Sciences
John Fraser, Advertising and Marketing Communications
Lasse Savola, Mathematics and Science

2012-2013
Daniel Benkendorf, Social Sciences 
Lori Massaro, Fashion Merchandising Management 
Melissa Tombro, English & Speech

2011-2012
Anna Blume, History of Art 
Calvin Williamson, Science & Mathematics 

2010-2011
Karen Pearson, Science and Mathematics
Nancy Kaplan Ostroff, Fashion Merchandising Management
Daniel Levinson Wilk, History Program, Liberal Arts
Chin-juz Yeh, Communication Design

2009-2010
Isabella Bertoletti, Foreign Languages
George Simonton, Fashion Design: Apparel 
Loretta Volpe, Advertising & Marketing Communication

2008-2009
Pilar Blanco-Ruiz, Foreign Languages
David Drogin, History of Art
Linda Finnerty, Advertising & Marketing Communications
Nancy Sheridan, Fashion Merchandising Management 

2007-2008
Stephan Kanlian, Cosmetics & Fragrance Marketing & Mgt. 
Roberta Paley, Social Sciences 
Albert Romano, Advertising & Marketing Communications
Richard Turnbull, History of Art 

2006-2007
Mark Goldblatt, English & Speech
Sandra Krasovec, Packaging Des

Scholarship and Creative Activities

2020-2021
Erica Moretti, Modern Languages and Cultures

2018-2019
Kyunghee Pyun, History of Art
Amy Werbel, History of Art

2017-18
Johannes Knoops, Interior Design 
Ajoy Sarkar, Textile Development and Marketing 

2016-2017
Wendy Yothers, Jewelry Design

2015-2016
Emre Ozsoz, Social Sciences

2010-2011
Lourdes Font, History of Art and Fashion and Textile 

2009-2010
Charlotte Brown, Educational Skills 

2009-2010
Praveen Chaudhry, Social Sciences 

2006-2007
Yuniya Kawamura, Social Sciences

Excellence in Adjunct Teaching

2021-2022
Mary Capozzi,  Fashion Design
Chen Zhang, Modern Languages and Cultures
Richie Narvaez, English and Communication Studies

2019-2020 
Nicholas Barratt, Production Management - Fashion and Related Industries 
Marvin Clawson, Interior Design
Deborah Hernandez, Textile Surface Design
Reginald Rogers, Visual Presentation and Exhibition Design 

2018-2019
Rena Sussman Silverman, Textile Surface Design and Fabric Styling

2017-2018 
Andrea Casson, Modern Languages and Cultures
Ellen Oster, Textile Surface Design and Fabric Styling
Esther Rifkin, Science and Mathematics
Elena Romero, Advertising and Marketing Communications     

2016-2017
Hamilton Johnson

2015-2016
Anne Finkelstein
Jerilyn Zulli

2014-2015
Georgia Kalivas, Textile Development and Marketing
Chad Laird, History of Art
Darra Landman, English and Speech

Excellence in Professional Service

2020-2021
Michelle Van-Ess Grant, Student Life

2017-2018
Erika Rohrbach, International Student Services

2016-2017
Brian Fallon, Writing Studio

2015-2016
Michele Nagel, Evening/Weekend, and Precollege Programs

2013-2014
Esther Oliveras, Faculty Services

2008-2009
Barry Fisher, Financial Aid

2007-2008
Joan Volpe, Center for Professional Studies

Faculty Service

2015-2016
Susan Rietman, Textile Surface Design and Fabric Styling

2011-2012
Renee Cooper, Fashion Merchandising Management

2010-2011
Melanie Reim, Illustration

2009-2010
Charlotte Brown, Educational Skills

2008-2009 
Ingrid Johnson, Home Products Development 

2007-2008
Jeffrey Buchman, Advertising & Marketing Communications
James Cascaito, Foreign Languages 

2006-2007
Robin Sackin, Fashion Merchandising Management 
Stanley Solomon, English and Speech/Presidential Scholars Program

Librarianship

2012-2013
Karen Cannell, Gladys Marcus Library

Nominations

» SCA Call for Nominations (.pdf)

» SUNY Chancellor's Award Program Guidelines

For further information, contact [email protected] or [email protected].